MłODZIEŻOWY OŚRODEK SOCJOTERAPII NR 4

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 4

W skład Młodzieżowego Ośrodeka Socjoterapii Nr 4  wchodzą:

- Szkoła Podstawowa Nr 347 z internatem,  CXLI Liceum Ogólnokształcące

- Specjalistyczny Punkt Konsultacyjny

( dla nauczycieli, rodziców oraz młodzieży)

MŁODZIEŻOWY OŚRODEK SOCJOTERAPII NR 4 W WARSZAWIE

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii  Nr 4 jest placówką przeznaczoną dla dzieci i młodzieży w wieku 13 – 23 lata wykazujących trudności    w uczeniu się, zagrożonych niedostosowaniem społecznym, uzależnieniem, a także mających problemy rodzinne, środowiskowe, wymagających wsparcia o charakterze socjoterapeutycznym i terapeutycznym.

Celem ośrodka jest eliminowanie przyczyn i przejawów zaburzeń zachowania, przygotowanie wychowanków do dalszego życia, usamodzielnienia, wyborze dalszej drogi edukacji i zawodowej. Głównymi formami pracy w ośrodku są: trening poznawczo-behawioralny, socjoterapia oraz liczne koła zainteresowań, podczas których nasi wychowankowie maja możliwość rozwijania się.

Przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii Nr 4 funkcjonuje Szkoła Podstawowa Nr 347. Uczniowie mają możliwość nadrobienia zaległości szkolnych z poprzednich lat i rozwijanie zainteresowań pozalekcyjnych (terapia pedagogiczna, zajęcia dydaktyczno -  wyrównawcze, koła zainteresowań). W szkole powołano samorząd szkolny, który ma za zadanie rozwijanie idei samorządności i bycia współgospodarzem szkoły.

Przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii Nr 4 funkcjonuje również CXLI Liceum Ogólnokształcące.

Szczególną uwagę  w ośrodku  przykłada się  do atmosfery bezpieczeństwa, nawiązywaniu prawidłowej komunikacji interpersonalnej z drugim człowiekiem, wzajemnego zaufania oraz więzi między kadrą a wychowankami w oparciu  o podmiotowość wychowanka  i poszanowanie praw dziecka. W szkole panuje atmosfera  życzliwości,  nauczyciele pracują  z uczniem nad komunikacją  interpersonalną.

Ośrodek podejmuje również współpracę   z  rodzinami celem  przygotowania ich naturalnego środowiska  do podtrzymywania pozytywnych zmian w  zachowaniu  i postępu w nauce  wychowanków.

Ośrodek zapewnia całodzienne wyżywienie, odpowiednie warunki do nauki, zakwaterowanie w 4-osobowych pokojach mieszkalnych dla 60 osób, świetlicę, bibliotekę z czytelnią, salę komputerową, siłownię, salę TV oraz pralnię. Wychowankowie mają możliwość uczestniczenia w kursach zawodowych nadających  kwalifikacje.

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii Nr 4 zatrudnia  kompetentnych  wychowawców, nauczycieli, psychologa, pedagoga, socjoterapeutę, psychoterapeutę. Wszyscy pracownicy regularnie podnoszą swoje kwalifikacje poprzez udział w różnych formach doskonalenia tj.: kursy, studia podyplomowe, konferencje, szkolenia oraz warsztaty.